Lidé vyrazí za burčákem a dračími loděmi

Jižní Morava - Zatímco Břeclavané budou o prodlouženém víkendu hodovat, na Hodonínsku se vydají za burčákem. A ve Znojmě nabídne Festival dračích lodí třeba ojedinělé gladiátorské sprinty. Poslední zářijový víkend láká na tradiční slavnosti, ochutnávky i neobvyklou zábavu.

Dračí lodě. Ilustrační foto.

Dračí lodě. Ilustrační foto.Autor: DENÍK/Tomáš Škoda

SVATOVÁCLAVSKÉ SLAVNOSTI (BŘECLAVSKO). Další ročník Břeclavských svatováclavských slavností nabízí opět nabitý kulturní program. Slavit se bude od pátku až do neděle po celém městě. „Živo bude hlavně pod zámkem. V pátek ve tři hodiny odpoledne začne bleší trh. Dvě hodiny nato budou členové slováckého krúžku Koňaré stavět máju," zmínil mluvčí radnice Jiří Holobrádek.

Večer dostanou prostor skupiny z Břeclavska. „Je dobře, že si poslechneme i místní kapely," ocenila Břeclavanka Petra Průdková.

Představí se domácí Nechce se nám, valtičtí Irnis nebo mikulovští Depeche Mode Revival. „Aby bylo všechno pohromadě, přesuneme letos výstavu vín z centra města do zimního stadionu. Návštěvníci se tak mohou bavit koštem i programem u zámku," vyzvedl místostarosta Břeclavi Milan Vojta.

Na břeclavské hody letos přijede i kardinál Dominik Duka. V sobotu od deseti hodin dopoledne povede mši v kostele svatého Václava.

Zámecké nádvoří obsadí akce pro děti, hlavní sobotní program se ale odehraje opět v podzámčí. „Ve tři hodiny začne pestrá hudební přehlídka. S kapelou Gipsy Spirit se představí jeden z nejlepších romských houslistů Vojtěch Lavička. Před osmou večer vystoupí zpěvačka Anna K., po ní pak Jiří Zonyga," pozval jeden z organizátorů Petr Vlasák.

V neděli ve dvě hodiny odpoledne vyjde Břeclaví hodový průvod. Pod zámkem se pak odehraje zábava plná folklóru. O tečku za slavnostmi se postará večerní ohňostroj.

EŠTĚ VÍNKO NEVYKYSLO… ANEB BURČÁKOVÉ PUTOVÁNÍ (HODONÍNSKO). Příznivci mírně zkvašeného nápoje z hroznů si o víkendu na Hodonínsku užijí doslova maraton. Vydají se na pouť čtyřmi obcemi mikroregionu Nový Dvůr, ochutnají burčák, poznají lidovou sklepní architekturu, řemesla i zvyky.

Eště vínko nevykyslo… aneb Burčákové putování 2015 začíná v sobotu hodinu po poledni. „Loni obdobná akce zahrnovala celý mikroregion. Byla o týden dřív a organizace byla složitější. Vinařichtěli, abychom putování letos uspořádali později, třeba kvůli obsahu cukrů v hroznech," uvedl za pořadatele místostarosta Skoronic Jan Grombíř.

Kromě této obce se účastní ještě Vacenovice, Vlkoš a Milotice. Změny zaznamenala i trasa pochodu. Čtrnáct kilometrů zájemci mohou projít pěšky, projet na kole nebo se svézt autobusem. „Trasa povede z Vlkoše přes Skoronice, Milotice a končit bude ve Vacenovicích, případně opačně. V koncových obcích budou k dostání vstupenky a startovní balíčky," přiblížil Grombíř.

Balíček vyjde na sto korun a potřebuje ho každý, kdo se chce akce zúčastnit. „Obsahem je taštička s emblémem akce, sklenička a skládací mapa regionu. Z druhé strany bude doprovodný program, délka trasy i informace o burčáku. Návštěvník si pak u vinaře zaplatí podle toho, kolik ho vypije. Jeden decilitr bude stát osm korun," nastínil starosta.

Vinaři podle něj připraví burčáky z různých odrůd. „Předpokládám, že bude pět až šest odrůd v pětadvaceti sklepech," poznamenal Grombíř.

FESTIVAL DRAČÍCH LODÍ (ZNOJEMSKO). Rekordních třiašedesát posádek je aktuálně přihlášených na Festival dračích lodí, který se koná v pátek a v sobotu na řece Dyji ve Znojmě. Závody posádek starších dětí vyrazí na trať již v pátek, hlavní soutěžní klání a bohatý program na břehu řeky vypukne v sobotu.

Na čtyřech tratích si zazávodí zájemci přihlášení v šesti kategoriích. „Jednou z nich je například Mix new, tedy Poprvé v lodi. Kromě dvousetmetrové a třísetmetrové trati jsou pak připraveny i netradiční disciplíny jako třeba dračí biatlon a gladiátorské sprinty," řeklVladimír Zemánek z České unie sportu.

Hlavní závod nese podtitul Neoficiální Mistrovství světa Amatérských posádek. Síly změří například ryze ženské posádky, amatéři, rychlostní kanoisté, zástupci měst, obcí či firem. Dračí biatlon, který je dlouhý čtyři sta metrů, pak kombinuje jízdu na dračí lodi se střelbou z paintballové zbraně na terč.

Gladiátorské sprinty vypuknou v podvečer na osvětlené padesátimetrové trati, na které proti sobě postupně pojedou vždy dvě lodě. „Cíl bude pod mostem, kde budou zavěšené zvony. Zvítězí posádka, která do toho svého dříve udeří. K tomu bude sloužit speciální kopí a úder může provést jen jeden, předem určený člen, který má na sobě gladiátorskou helmu a plovací vestu jako brnění," vysvětlil ředitel festivalu Petr Štěrba.

Festival pořádá už poosmé oddíl kanoistiky TJ Znojmo ve spolupráci s Asociací vodních sportů Znojmo. Je doprovodnou akcí Burčákfestu. Tradiční slavnosti burčáku, hudby a kulinářských specialit přivítá návštěvníky v nedalekém Louckém klášteře.
Zdroj: http://znojemsky.denik.cz/zpravy_region/lide-vyrazi-za-burcakem-veslari-zacili-z-lodi-20150925.html
Jméno *
Příjmení *
E-mail *
Telefon *
Text *
* povinné údaje