Teambuilding jako investice: utužte kolektiv společnými aktivitami

Co je nejčastější důvod odchodu schopných lidí z firmy? Překvapivě to nejsou peníze, ale nespokojenost s fungováním týmu. V nepříjemném pracovním prostředí klesá výkonnost a lidé ho opouštějí. Prevencí konfliktů a řešením krize a nízké motivace bývá teambuilding. Musí být ale skvěle zorganizovaný.

Péče o „zdravé“ a fungující vztahy v kolektivu by měla být standardem. A majitelé a ředitelé firem si už uvědomují, že nejcennějším kapitálem firmy jsou lidé, kteří v ní pracují, jejich know-how a zkušenosti.

I proto zažívají takový rozmach teambuildingové aktivity všeho druhu. A odborníci radí: „Aby měl teambuilding opravdu přínos, musí být profesionálně zorganizovaný, nikdo nesmí mít pocit, že je do něčeho nucený a vybrané aktivity musí bavit.“ Teprve pak bude teambuilding investicí, která se v budoucnu mnohonásobně vyplatí.

Kam vyrazit tužit kolektiv?

Kvalitní teambuildingový program by měl jistě obsahovat závod dračích lodí. Z něj si účastníci odnesou ten nejsilnější zážitek. Proto je například při menším počtu lidí lepší volit malé dračí lodě než klasické (2 malé lodě místo 1 klasické pro 20 lidí). Závodům by měla předcházet tréninková příprava (aspoň 20 minut), aby měl nově zformovaný tým čas se sladit a mohl zvýšit své šance v závodě. Správný teambuilding by měl samozřejmě obsahovat i úvod s povídáním o sportu a historii dračích lodí a s nezbytnými bezpečnostními pokyny. Vyhlášení výsledků s patřičným oceněním vítězů v závěru programu ještě umocní celkový dobrý pocit z akce.

Jeden večer v hospůdce může být příjemným zpestřením, rozhodně ale není teambuildingem v tom pravém slova smyslu. „Nejčastěji se vyjíždí na dva až tři dny,“ říkají odborníci. Kde se ubytovat? Nejlepší volbou jsou hotely, které zároveň dokážou poskytnout zázemí pro atraktivní a zajímavé aktivity.

„Víkendy pro firmy pořádáme často,“ přikyvuje manažerOrea Resortu Sklář v Harrachově. „A postaráme se nejen o ubytování, stravu a případný relax ve wellness centru, ale i o samotný teambuilding.“

Bubnováním za lepší kolektiv

Právě v harrachovském Skláři (nicméně nejen v něm, ale třeba i v Praze, Brně, na Šumavě nebo na Vysočině) probíhají workshopy takzvaného korporátního bubnování. Podle odborníků jde o jeden z nejintenzívnějších způsobů teambuildingu s ohromnými výsledky.

„V rámci teambuildingu se nejčastěji používá metoda drum circle, kdy lektor pracuje s menší skupinou,“ popisuje manažer šumavskéhoOrea Resortu Horizont, jak aktivita probíhá. „Není potřeba žádná předchozí průprava. A lektor během intenzívního dvoudenního workshopu dokáže odhalit a následně i napravit problémy v kolektivu. Pomocí bubnování, samozřejmě.“

Mimochodem, tohle naladění na stejnou notu pomocí rytmu, probíhá i na velkých mezinárodních konferencích. Jako intenzívní formu teambuildingu ji (včetně ubytování) nabízejí právě vOREA HOTELS & RESORTS.

Láska k vínu spojuje

Degustace patří k tradičním, ale stále oblíbeným aktivitám.

Degustace patří k tradičním, ale stále oblíbeným aktivitám.

 

Oblíbenou formou teambuildingu jsou i degustace vín, koňaků, kvalitních rumů, nebo doutníků. „Samozřejmě, že jde o řízené degustace,“ usmívá se personálOrea Resortu Devět Skalna Vysočině, který má tyto příjemné kratochvíle také v nabídce. Ochutnávku s výkladem profesionála je možné doplnit o barmanskou show.

Případně ji uspořádat v prostředí, které k tomu přímo vybízí. Třeba ve vesničce Pavlov na břehu nádrže Nové Mlýny, jen kousek od Pálavy. V rámci teambuildingu si v Orea Hotelu Iris můžete vychutnat degustaci zdejších vín, ale i domácích pálenek. A pokud zbydou síly a chuť, zdejší vinařské stezky jsou skvělé pro cyklistiku i pěší turistiku.

Červi, cvrčci a raw

Entomofagie je rozhodně hodně netradiční formu teambuildingu.

Entomofagie je rozhodně hodně netradiční formu teambuildingu.

 

Přijde vám klasická degustace jako nuda? Teambuildingové balíčky obsahují i aktivity „pro starší a pokročilé“. Co byste řekli na večer zasvěcený hmyzu? Konkrétně tedy jeho konzumaci? Právě takovýzážitkovýteambuilding nabízíOrea Resort Santonna Brněnské přehradě. „Kromě hmyzího menu (odborně entomofagie) nabízíme i degustaci zelených čajů nebo takzvanou raw food,“ říkají zaměstnanci.

Závody psích spřežení, biatlon i lukostřelba

Při snowtubingu se pobaví opravdu všichni.

Při snowtubingu se pobaví opravdu všichni.

 

„Každý musí mít své místo v týmu a nikdo se nesmí cítit odstrčený,“ to říkají ke sportovnímu teambuildingu odborníci. Jejich slova se odrážejí i v nabídce sportovních aktivit, které hotely a resorty OREA nabízejí. Kromě běžných a klasických sportů si můžete v přímo v hotelech, nebo v jejich bezprostřední blízkosti, vyzkoušet i méně tradiční aktivity.

„Dokážeme zajistit lezení v ledu, jízdu na vozítcích Segway, na koních, ale i na terénních koloběžkách. Domluvíme pro vás ale třeba i mushing, jízdu psích spřežení,“ vyjmenovávají možnosti vOrea Resortu Horal ve Špindlu. V Harrachově je možné domluvit prohlídku sklárny a minipivovaru, na Šumavě boot camp, na Vysočině závody Dračích lodí a v Mariánských Lázních třeba kurz „chůze“ na skákacích botách.

Fantazii se meze nekladou, proto můžete jako teambuildingovou aktivitu využít takřka cokoliv, co pobaví a zároveň stmelí tým zaměstnanců, vždy byste ale měli pamatovat na to, že zdlouhavé řešení firemních problémů, otravuje. A to i v rámci teambuildingu.

 Zdroj: http://sdeleni.idnes.cz/teambuilding-jako-investice-utuzte-kolektiv-spolecnymi-aktivitami-1gi-/eko-sdeleni.aspx?c=A150914_111740_eko-sdeleni_kro
Jméno *
Příjmení *
E-mail *
Telefon *
Text *
* povinné údaje